Rok 2018 był jednym z najbardziej udanych dla banków udzielających kredytów hipotecznych. Instytucje finansowe udzieliły ponad 190 tys. kredytów hipotecznych łącznej wartości 44 mld zł! Tak wielka ilość i wartość udzielonych kredytów jasno wskazuje, że boom na rynku nieruchomości trwa w najlepsze.
Dzięki utrzymywaniu niskich stóp procentowych i niskich marż wynik całego sektora bankowego jest najlepszy od 6 lat. Kupujących nie zniechęcają ceny nieruchomości, które cały czas utrzymują się na wysokim poziomie i nadal rosną nieprzerwanie od 2013 r. Rosnące ceny deweloperzy tłumaczą podwyższonymi kosztami wykończenia. Brakuje niestety rąk do pracy, a zapotrzebowanie nie maleje.
Według raportu opublikowanego przez AMRON-SARFiN wzrosła także średnia kwota kredytu hipotecznego. Wg zestawienia osiągnęła ona kwotę nieco ponad 244 tys. Z kolei w samym IV kwartale ubiegłego roku wzrosła o 5,2 tys. zł. W ciągu ostatnich pięciu lat średnia wartość kredytu hipotecznego wzrosła aż o 16,5 %. Mamy kolejny na dowód, że boom na rynku nieruchomości trwa. Mimo to Polsce brakuje 3 miliony mieszkań aby dorównać do średniej unijnej.
Skąd takie zainteresowanie nieruchomościami?
Czy odpowiadają za to tylko niskie stopy procentowe? Na poprawę na rynku nieruchomości bardzo duży wpływ ma utrzymująca się dobra koniunktura rynku pracy. Niska stopa bezrobocia pomaga Polakom w podejmowaniu długofalowych decyzji, takich jak zakup mieszkania. Z kolei dla ludzi bardziej zamożnych nie opłaca się trzymać pieniędzy na niskooprocentowanych lokatach. Lepiej kupić mieszkanie inwestycyjne np. w Gdańsku, które z najmu krótkoterminowego osiągnie zyski kilkunastoprocentowe niż w najlepszym przypadku 3% w Banku. Aby osiągnąć jednak tak dobry zysk konieczne będzie wykonanie remontu apartamentu w Gdańsku. Następnie najlepiej przekazać go do firmy, która zarządza takimi nieruchomościami. Takie działanie powoli zaoszczędzić nam sporo czasu i jest dobre również dla tych, którzy mieszkają poza miejscem inwestycji.
„Mieszkania dla młodych” a boom na rynku nieruchomości.
Sięgając do raportu AMRON-SARFiN znajdziemy tam również informacje o czterech latach funkcjonowanie rządowego programu „Mieszkanie dla młodych”. I tak począwszy od 2014 r. do końca 2017 r. udzielono wsparcia dla ponad 98 tys. osób ubiegających się o dofinansowanie do własnego M. Kwota pomocy jaką udzieliło Państwo opiewała na 17,1 mld zł!