Łazienka to jedno z tych pomieszczeń, które wymagają najwięcej pracy podczas remontu. Remont łazienki jest również bardzo kłopotliwy dla mieszkańców, dlatego najlepiej jest dobrze go zaplanować i wykonać jak najszybciej. Niestety na czas remontu łazienki najlepiej jest zupełnie się wyprowadzić, lub móc skorzystać z pomocy przyjaznych sąsiadów. Po pewnym czasie od zamieszkania w domu czy mieszkaniu każda łazienka po upływie lat będzie potrzebowała remontu. To bardzo specyficzne miejsce, w którym zbiera się dużo zanieczyszczeń i wilgoci, co niestety wpływa negatywnie na wszystkie materiały wykończeniowe i armaturę. Przygotowując się do remontu warto wybierać akcesoria dobrej jakości, które będą bardziej wytrzymałe i posłużą na dłużej. A ile kosztuje kompleksowy remont łazienki?
Remont łazienki a koszty robocizny
W obecnym czasie najbardziej należy skupić się na kosztach związanych z robocizną. Kwestia znalezienia odpowiedniego fachowca to oddzielna sprawa, jednak jego wynagrodzenie będzie lwią częścią kosztów, które powinniśmy przeznaczyć na remont. Podczas remontowania łazienki fachowiec ma niestety dwa razy więcej pracy, niż ma to miejsce przy stanie surowym – musi najpierw zbić płytki i zdemontować armaturę, a następnie na nowo przygotować sobie ściany podłogi i sufit, aby móc położyć nowy materiał.
Na koszty robocizny wpływają elementy takie jak lokalizacja (duże miasto lub wieś), termin prac (największe zainteresowanie remontami jest wiosną i latem), oczekiwania (np. specyficzny wzór układany z płytek), umiejętności glazurnika (czy zajmie się zarówno położeniem płytek, jak i hydrauliką) metraż łazienki, a nawet elementy takie jak obecność windy w bloku lub jej brak. Lepsi specjaliści mogą mieć naprawdę wygórowane oczekiwania finansowe – fachowców jest niewielu, muszą posiadać dobre narzędzia, poświęcić wiele czasu na niełatwą pracę i posiadać niezbędne umiejętności. Ceny remontu nawet za niewielką łazienkę typową dla bloku, posiadającą 4-5 m2 mogą wynosić kilka tysięcy złotych do nawet 20 000 złotych. Remont w Gdańsku nie jest najdroższy. Najwięcej musicie bowiem zapłacić w woj. mazowieckim i małopolskim. Najmniej zaś zapłacimy w świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim.
Koszty materiałów rosną
Częścią składową będą materiały wykończeniowe, jak i cała łazienkowa armatura. Podczas remontu kupuje się zwykle nową toaletę, umywalkę, prysznic/wannę, lustro, oświetlenie, szafki i AGD co może znacznie wpłynąć na koszty remontu. Wszystko zależy od materiałów jakie wybierzemy. Oprócz tego należy pamiętać, że niezbędne będą również takie produkty jak klej, fuga, preparaty gruntujące, silikony, które są często pomijane w kosztorysach. Farba lateksowa do pomalowania sufitu będzie kosztowała średnio 50 zł/5 m2. Tanie płytki można kupić za ok. 20zł/m2 z kolei droższe mogą kosztować nawet 200 zł/ m2 i więcej.
Przyjmuje się, że koszty remontu niewielkiej łazienki w średnim standardzie mogą wynieść do 10 000 złotych, a sam remont może potrwać 3 tygodnie. Zawsze warto założyć nieco wyższe koszty, aby przygotować rezerwę finansową na nieprzewidziane wydatki.