Ogród zimowy – zakładanie ogrodów zimowych Gdańsk

Ogród zimowy jest znakomitym sposobem na ożywienie architektury budynku. Jest to także miejsce relaksu i wytchnienia, z którego można korzystać nawet przez cały rok. Ogrody zimowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem, a architekci coraz częściej uwzględniają je w swoich projektach. Co ważne, sprawdzą się idealnie w przypadku domów standardowych, jak i tych pasywnych. W jaki sposób stworzyć ten zielony zakątek?

Czym jest ogród zimowy?

Jest to oranżeria przypominająca te znajdujące się w ogrodach botanicznych, aczkolwiek o mniejszych rozmiarach. Zazwyczaj jest to lekka konstrukcja aluminiowa albo drewniana, którą montuje się przy budynku. Dzięki zastosowaniu szklanych ścian i dachu gwarantuje roślinom optymalną ilość docierającego do nich światła również zimą.

Rodzaje ogrodów zimowych

Zieloną strefę w formie ogrodu zimowego można stworzyć w wersji sezonowej oraz całorocznej. Z ocieplanej oranżerii można korzystać nawet w trakcie chłodnych dni, natomiast nieogrzewana szklana dobudówka pozwoli na odpoczynek latem. Całoroczna konstrukcja daje więcej możliwości, gdyż można w niej zasadzić nawet egzotyczne rośliny, wymagające dosyć wysokiej temperatury przez cały rok. Co ważne, przestrzeń ta stanie się idealnym miejscem wypoczynku dla całej rodziny i da możliwość bliskiego kontaktu z naturą.

Jak założyć ogród zimowy?

Planując wybudowanie ogrodu zimowego, można zdecydować się na dobudowanie oranżerii do budynku tudzież stworzenie oranżerii wolnostojącej. Więcej zwolenników ma pierwsza wersja, dzięki której łatwiej będzie zachować w szklarni stałą temperaturą oraz doprowadzić ogrzewanie. Wolnostojący ogród zimowy wymaga zainstalowania osobnego systemu ogrzewania oraz regulacji temperatury w celu stworzenia roślinom idealnych warunków do rozwoju. Jeśli chodzi o lokalizację konstrukcji, najlepsza będzie ekspozycja południowa, ale dobry jest również kierunek wchód czy zachód. Podstawą konstrukcji oranżerii są przeważnie profile stalowe, aluminiowe, drewniane albo PCV. Najwyższą wytrzymałością charakteryzują się profile metalowe.

Przeszklenie wykonuje się ze szkła lub poliwęglanu. Oczywiście szkło prezentuje się estetyczniej i bardziej elegancko, jednakże trzeba pamiętać, że jest ciężkie i wymaga profesjonalnego montażu oraz solidnych ram. Dach ogrodu powinien być wykonany ze szkła zespolonego. Poliwęglan jest lekki i wytrzymały, jednak wygląda mniej efektownie. Istotnymi elementami całej budowli są rynny, które powinny skutecznie odprowadzać z niej wodę. Nie można też zapominać o trwałym, betonowym fundamencie. Powinien być on zbrojony, zaizolowany termicznie oraz przeciwwidnie. Ważne jest to, aby ogród zimowy idealnie dopełniał budynek. Właśnie dlatego musi on komponować się z jego zewnętrzną elewacją.

ogród zimowy

Czy do budowy ogrodu zimowego potrzebne jest pozwolenie?

Dobrą wiadomością dla osób planujących budowę oranżerii jest to, że ogrody o powierzchni do 25 m² nie wymagają pozwolenia. Uzyskanie pozwolenia jest konieczne, jeżeli ogród zimowy ma być wykonany na tarasie czy też balkonie budynku wielorodzinnego lub w zabudowie szeregowej. Co ważne, prawo budowlane wymaga zachowania minimum 4 metrów odległości od ściany takiej konstrukcji do granicy działki.

Ogrzewanie ogrodu zimowego

Ogrzewanie takiej przestrzeni jest zbędne, jeśli ma być ona użytkowana jedynie w okresie od wiosny do jesieni. W przypadku, kiedy domownicy pragną podziwiać bujną roślinność przez cały rok, to instalacja grzewcza jest absolutną podstawą. Do ogrzewania ogrodów całorocznych wykorzystuje się często ogrzewanie podłogowe (wodne albo elektryczne) czy też grzejniki kanałowe (znajdujące się w kanałach w podłodze). Alternatywą są systemy klimatyzacyjne, aczkolwiek wiążą się one z większymi kosztami.

Jakie rośliny nadają się do ogrodu zimowego?

Ogród zimowy może służyć do uprawy popularnych roślin doniczkowych oraz egzotycznych gatunków ogrodowych. Jeżeli oranżeria usytuowana jest od strony południowej, wówczas warto sięgnąć po rośliny ciepłolubne i światłolubne (np. fitonia, dracena, bromelia, monstera, kawowiec, figowiec, filodendron, cytrusy, palmy, kroton, storczyki, koleus, ketmia syryjska, sansewieria gwinejska). W ogrodach zlokalizowanych od strony zachodniej i wschodniej sprawdzi się zwłaszcza bluszcz i paprocie. W konstrukcjach nieogrzewanych można przechowywać w okresie zimowym takie rośliny jak oleandry, azalie, wawrzyny czy kamelie.

Wykonanie ogrodu zimowego najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie. W Gdańsku wykonywaniem takich konstrukcji zajmuje się firma Home Complete.