Rodzaje sufitów podwieszanych oraz sposób montażu

Sufit podwieszany to lekka konstrukcja umieszczana pod stropem, stworzona zazwyczaj z płyt kartonowo-gipsowych oraz aluminiowych profili. Pełni ona funkcję użytkową i dekoracyjną, a dzięki swoim licznym zaletom – jest coraz chętniej wybierana przez współczesnych inwestorów. Podwieszane sufity dzielą się zależnie od użytego materiału i typu budowy. Co wyróżnia poszczególne rozwiązania oraz jak przebiega wykonanie takiego sufitu?

 

Rodzaje sufitów podwieszanych z uwagi na typ konstrukcji

Planując montaż sufitu podwieszanego, można zdecydować się na jeden z kilku typów konstrukcji. Najpopularniejszy i najczęściej stosowany jest model monolityczny. Wymaga on przygotowania stelaża z profili aluminiowych, zamocowanego do stropu. Następnie przykręca się do niego docięte na wymiar płyty kartonowo-gipsowe, a połączenia między nimi – zabezpiecza taśmą i gipsuje.

W budynkach biurowych, handlowych czy usługowych zastosowanie znajdzie sufit podwieszany kasetonowy. W celu jego wykonania przygotowuje się konstrukcję o polach 60x60cm lub 60x120cm, która następnie jest wypełniana kasetonami z gipsu, metalu lub prasowanej wełny mineralnej.

Kolejnym typem sufitu podwieszanego jest model listowy, zwany również panelowym. Jest on tworzony z płaskich bądź łukowato wygiętych listew z metalu lub drewna, które są montowane na zatrzaskach do specjalnych szyn.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest również sufit napinany, wykonany z użyciem specjalnej folii rozpinanej na systemowych listwach aluminiowych. Ten rodzaj pozwala na wykreowanie nawet najbardziej fantazyjnych kształtów, a szeroka gama kolorystyczna umożliwia stworzenie oryginalnego efektu wizualnego.

sufit podwieszany

Rodzaje sufitów podwieszanych z uwagi na materiał

W celu wykonania sufitu podwieszanego, specjaliści zazwyczaj sięgają po płyty kartonowo-gipsowe. Są one wytrzymałe i do złudzenia przypominają klasyczny strop, a ich zróżnicowane rodzaje umożliwiają precyzyjne dopasowanie do warunków panujących w pomieszczeniu.

W obiektach użyteczności publicznej zastosowanie znajdą sufity podwieszane mineralne, wykonywane z płyt stworzonych ze sprasowanej wełny mineralnej bądź kredy, papieru i krochmalu, wymieszanych z włóknami mineralnymi. Cechuje je odporność na rozwój pleśni i grzybów, a w przypadku modeli z wełny – także świetne parametry termoizolacyjne i dźwiękochłonne.

W teatrach, bibliotekach czy salach konferencyjnych można wykonać sufit podwieszany z paneli drewnianych. Prócz istotnych walorów estetycznych, zabezpieczają one przed ucieczką ciepła oraz wyróżniają się dobrą izolacją akustyczną – istotną w pomieszczeniach o znacznym natężeniu hałasu.

Kolejnym rodzajem jest sufit podwieszany z metalu ocynkowanego lub malowanego proszkowo, odpowiedni do szkół, banków czy hal sportowych. Jest on niepodatny na wpływ ognia i uszkodzenia mechaniczne, charakteryzując się doskonałą trwałością.

Ostatnim typem sufitów podwieszanych z uwagi na materiał są wspomniane wcześniej wersje napinane. Wykonuje się je z przygotowanej na wymiar folii PCV, która jest odporna na wilgoć oraz umożliwia osiągnięcie wyjątkowo ciekawego rezultatu końcowego.

Jak przebiega montaż sufitu podwieszanego?

Choć wykonanie popularnego podwieszanego sufitu z płyt kartonowo-gipsowym nie wydaje się skomplikowane, warto zlecić je doświadczonym specjalistom. Wymaga ono przygotowania odpowiednio wytrzymałej konstrukcji nośnej z wieszaków, łączników i profili CD oraz UD, przymocowanej do stropu za pomocą prawidłowo dobranych kołków bądź kotew. Następnie konieczne jest docięcie na wymiar i przykręcenie płyt oraz zaspoinowanie łączeń pomiędzy nimi. W celu uzyskania idealnie gładkiej powierzchni, niezbędne jest wyszpachlowanie całej nowo powstałej płaszczyzny. Ostatnim krokiem będzie jej pomalowanie na wybrany kolor.

Sufit podwieszany to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w starszych, jak i nowo powstających budynkach. Szeroka gama dostępnych materiałów i typów konstrukcji sprawia, że można łatwo dopasować go do indywidualnych potrzeb inwestora oraz jego możliwości finansowych. Dzięki temu jest on najchętniej wybieraną opcją wśród osób, które stoją przed koniecznością wykończenia stropu w domu lub obiekcie firmowym.