Wykończenie pod klucz – coraz popularniejsza usługa remontowa w Gdańsku

Mieszkania wykończone pod klucz zyskują coraz większą popularność wśród nabywców nieruchomości w Polsce. Główną zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność czasu i wysiłku, jaki należało by poświęcić zlecając remont kilku różnym wykonawcom. W dalszej części tekstu wyjaśniamy na czym polega usługa wykończenia pod klucz, jakie daje korzyści i jak długo trzeba czekać na jej realizację.

Czym właściwie jest „wykończenie pod klucz”?

Wykończenie pod klucz oznacza sprzedaż mieszkania w stanie umożliwiającym jego niezwłoczne użytkowanie, w przeciwieństwie do apartamentu kupowanego w stanie surowym. Jest to usługa obejmująca m.in. ułożenie podłóg, pomalowanie ścian, wykończenie łazienki, a niekiedy także montaż zabudowy kuchennej, czy szaf wnękowych. Zakres i koszty prac wykończeniowych wynikają ze standardu oferty przedstawionej przez dewelopera, jakim jest określony pakiet wykończeniowy. Firmy deweloperskie proponują najczęściej ich trzy warianty: ekonomiczny, standardowy i podwyższony, stosując przy tym odpowiednie nazwy własne pakietów.

Jakie są plusy wykończenia mieszkania pod klucz?

Największym atutem usługi wykończenia pod klucz jest z góry ustalony budżet całej inwestycji, co zabezpiecza klienta przed niedoszacowaniem kosztów odrębnie zlecanych prac remontowych. Samodzielne zamawianie poszczególnych usług wykończeniowych może bowiem skutkować przeliczeniem się z wydatkami.

Zawarcie jednej umowy na wszystkie roboty wykończeniowe to lepsza kontrola ich przebiegu, a zarazem jedna gwarancja udzielona na wszystkie prace remontowe. Tak więc, w przypadku wystąpienia jakiejś awarii lub potrzeby złożenia reklamacji wystarczy zadzwonić do firmy, która wykonała kompleksową usługę wykończenia pod klucz, a ona zajmie się problemem.

W przypadku zdecydowania się na tego rodzaju usługę niezwykle istotny jest ściśle ustalony termin realizacji robót, do zachowania którego zobowiązuje się wykonawca usługi. Wprowadzając się do niewykończonego jeszcze mieszkania można się narazić na długi remont, który będzie negatywnie wpływał na komfort zamieszkiwania.

Nie bez znaczenia jest także zatrudnienie doświadczonych fachowców, którzy zlecone im prace wykonają solidnie i zgodnie ze sztuką budowlaną. Decydując się na usługę wykończenia mieszkania pod klucz nie trzeba samemu poszukiwać wykwalifikowanej ekipy.

Do innych zalet kompleksowego wykańczania mieszkania pod klucz można zaliczyć: współpracę z architektem, możliwość zakupu produktów w cenach hurtowych, czy wykonanie prac porządkowych przed odbiorem mieszkania przez klienta.

wykończenie pod klucz

Jak przebiega wykończenie mieszkania pod klucz?

Najpierw klient wybiera jeden z pakietów proponowanych przez dewelopera lub firmę zewnętrzną, zależnie od oczekiwanego standardu i zakresu prac remontowych. Kolejnym krokiem jest dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych, w czym nieodzowna może okazać się pomoc architekta bądź projektanta wnętrz. Następnie zamawiający usługę otrzymuje do akceptacji dokładny kosztorys inwestycji wraz ze wskazanym terminem finalizacji robót. Realizacja prac rozpoczyna się po zatwierdzeniu dokumentacji i wniesieniu zaliczki. Usługodawcy w ramach doradztwa wykonują niekiedy dla klientów wizualizacje proponowanych rozwiązań, dzięki czemu łatwiej jest się do nich przekonać.

Jak długo trwa wykończenie pod klucz?

Czas doprowadzenia nowego mieszkania do stanu pozwalającego na zamieszkanie zajmuje zwykle od 3 do 6 miesięcy. Ostateczny termin oddania lokum do użytkowania zależy jednak od kilku czynników, takich jak: wielkość mieszkania, czas oczekiwania na zamówione materiały, zakres zgłoszonych przez klienta prac dodatkowych i szybkość podejmowanych przez niego decyzji. Im więcej nietypowych rozwiązań zaproponuje inwestor oraz im częściej będzie odstępował od poczynionych ustaleń, tym dłużej będą trwać prace wykończeniowe.

Mieszkania pod klucz – nowy trend na polskim rynku nieruchomości

Chociaż zgodnie z szacunkami w Polsce na kupno mieszkań pod klucz decyduje się tylko 10-20% klientów, zainteresowanie nimi wzrasta. Taka tendencja jest zauważalna w wielu polskich miastach, m.in. w Gdańsku, gdzie firmy deweloperskie zamieszczają coraz więcej ofert w tym zakresie. Powodem omawianego zjawiska jest zwiększająca się liczba inwestorów nabywających lokale pod wynajem i rosnąca zamożność Polaków, którzy coraz częściej mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania do użytkowania od zaraz.