Jak profesjonalnie pomalować ściany? To musisz wiedzieć

Malowanie ścian to bardzo ważny element każdego wykańczania wnętrz czy remontu. Odpowiedni kolor farby i umiejętne malowanie sprawiają, że pomieszczenie od razu stwarza wrażenie odświeżonego i nowego. Podobnie jak na temat wyboru odpowiedniego koloru do ścian, tak w zakresie profesjonalnego malowania dostępna jest duża ilość poradników. Warto polegać na poradach od profesjonalistów i osób, które zajmują się malowaniem ścian na co dzień – dzięki czemu można będzie uniknąć błędów i cieszyć się schludnymi i dobrze pomalowanymi ścianami. Malowaniem może zająć się każdy, kto ma do tego dryg, wystarczy poznać podstawowe wytyczne.

Jakie narzędzia będą potrzebne do malowania?

Przede wszystkim warto skompletować odpowiednie narzędzia zanim przystąpi się do pracy i odpowiednio zabezpieczyć teren. Oprócz farby o odpowiedniej strukturze, kolorze i przeznaczeniu należy jeszcze zaopatrzyć się w narzędzia takie jak:

  • folia malarska,
  • papier ścierny,
  • mydło malarskie,
  • taśma malarska,
  • gąbka,
  • grunt,
  • kuweta,
  • wałek.

Zaopatrzenie się we wszystkie wymienione narzędzia sprawi, że malowanie pójdzie zdecydowanie szybciej i nie trzeba będzie co chwilę wyskakiwać do sklepu, szczególnie podczas weekendowego malowania, gdy może nie wystarczyć na to czasu.

jak profesjonalnie pomalować ściany

Jak dobrze pomalować ściany?

Przed malowaniem dobrze jest wynieść meble lub zabezpieczyć je razem z podłoga przy pomocy folii malarskiej i taśmy. Taśmą należy okleić wszystkie newralgiczne miejsca, w tym miejsce połączenia z sufitem, kaloryfery, parapety, kontakty i przede wszystkim okna i drzwi, bo zachlapanie ich farbą może być trudne do usunięcia.

Wiele zależy od tego czy zamierzasz malować ściany w nowym czy starym pomieszczeniu. W starym pomieszczeniu może zdarzyć się, że trzeba będzie usunąć ostatnią warstwę farby, umyć ściany i wyrównać wszystkie wgniecenia czy ubytki. Jeśli zaś malujesz na idealnie gładkiej i świeżej ścianie, to zadanie będzie znacznie ułatwione. Jeśli na ścianach znajduje się nowa gładź i cała powierzchnia jest dobrze wyrównana i zabezpieczona to nie pozostaje nic innego jak dokładnie zagruntować ściany. A po wyschnięciu gruntu rozpocząć malowanie. Wcześniej malowane ściany warto najpierw przetrzeć papierem ściernym i delikatnie umyć gąbką, aby oczyścić je z zabrudzeń i kurzu. Do mycia można użyć mydła malarskiego albo płynu do naczyń. Gąbka powinna być nowa i czysta.

Profesjonalne malowanie ścian

Kolejnym krokiem po wyczyszczeniu ścian jest nałożenie gruntu. Do tego celu należy wziąć grunt, wałek na długiej rączce i mniejszy pędzelek. Gruntowanie bywa często pomijane, a jest ważnym procesem, który pozwoli lepiej związać farbę ze ścianą. Nie musi być tak dokładne jak samo malowanie, jednak warto pokryć nim wszystkie ściany przeznaczone do malowania.

Następnym elementem jest przygotowanie farby, dobranie wielkości wałka i kuwety. Rozpocznij malowanie maczając wałek w farbie przelanej do kuwety i odsączaj jej nadmiar. Zacznij od ścian zastawionych meblami i mniej rzucających się w oczy, aby nabrać wprawy w malowaniu. Często stosowane jest tzw. malarskie „W”, polegające na malowaniu na kształt litery W, a następnie poprawienia pomalowanej powierzchni malowaniem wałkiem od góry do dołu. Pomaluj całą ścianę jedną warstwą farby, a następnie kolejną, w razie potrzeby. Poczekaj też aż pierwsza warstwa dokładnie wyschnie, aby móc realnie ocenić efekt pracy.