Jakie płytki wybrać – matowe czy z połyskiem?

Płytki to jeden z najważniejszych elementów podczas kompleksowego wykończenia lub remontu własnego lokum. Kształt, rodzaj i motyw umieszczony na płytkach nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, a wszystkie pozostałe elementy również powinny zostać do nich dopasowane. Na rynku dostępny jest cały ogrom różnorodnych płytek – niekiedy taka ilość może sprawić nieco problemów podczas wyboru. Warto na początek zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać, a także zdecydować czy wolimy płytki matowe czy z połyskiem w konkretnych pomieszczeniach.

Jakie płytki do łazienki – matowe czy z połyskiem?

Warto wiedzieć, że płytki matowe sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze. Posiadacze dużych łazienek nie muszą więc się martwić, jednak jeśli masz niewielką łazienkę lepiej jest wybrać płytki błyszczące, które dzięki wielowymiarowemu odbijaniu światła sprawią, że pomieszczenie nie straci wizualnie swojej powierzchni. W łazience wszystkie materiały narażone są szczególnie na działanie pary wodnej, wody i osadzającego się kamienia. Specjaliści przyznają, że w miejscach, gdzie płytka będzie miała kontakt z wodą np. przy prysznicu lub za baterią lepiej jest postawić na płytki z połyskiem, które będą odporniejsze na parę i nie stracą koloru podczas regularnego polewania wodą. Na podłodze z kolei rekomenduje się położenie płytek matowych, które nie są tak śliskie jak te z połyskiem. Płytki przeznaczone na podłogę w łazience powinny być antypoślizgowe, oznaczone symbolem R, co zapewni większe bezpieczeństwo domowników podczas kąpieli.

Czytaj także: ile kosztuje remont łazienki?

jakie płytki wybrać do łazienki

Jakie płytki wybrać do kuchni – matowe czy z połyskiem?

W kuchni zwykle układamy płytki zarówno na ścianach jak i podłodze. Warto wybierać więc płytki zbliżone kolorystycznie, według określonego stylu lub z serii od tego samego producenta. W kuchni powierzchnie narażone są na wiele zabrudzeń, działanie pary wodnej. Warto więc wybierać płytki które będzie wygodniej czyścić, a pod tym względem lepsze są płytki matowe. Nie widać na nich zabrudzeń, zacieków czy smug. Płytki błyszczące należy dokładniej polerować i dbać szczególnie jeśli odbijają się w nich promienie słońca, wówczas będzie widać wszystkie niedociągnięcia.

Jakie płytki wybrać do kuchni

Jakie płytki wybrać do salonu – matowe czy z połyskiem?

Salon to ta część w domu, w której cała rodzina spędza zwykle najwięcej czasu. Tutaj również będziemy przyjmować gości, dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu na jego urządzenie. Wybór płytek zależy tutaj od ogólnego stylu, jaki chcemy wprowadzić do domu. Można zdecydować się zarówno na płytki matowe jak i błyszczące. Warto jednak wiedzieć, że na płytkach matowych zabrudzenia są mniej widoczne niż na błyszczących. Ponadto płytki matowe są nieco bardziej dyskretne, na dużej powierzchni w salonie nie sprawią, że będziemy przytłoczeni, lub że wnętrze będzie zbyt eleganckie jak w przypadku płytek z połyskiem. Błyszczące płytki z kolei dobrze komponują się z meblami wykończonymi tekstyliami lub skórzanymi – wtedy nadadzą salonowi więcej szyku.