Remont domu – ile kosztuje, ile trwa?

Remont domu to bardzo ważne przedsięwzięcie, które pochłania zarówno nasz czas, jak i pieniądze. Jednak w ten sposób możemy cieszyć się zupełnie nowymi i inspirującymi wnętrzami. Ile kosztuje remont domu oraz w jaki sposób przebiega ? Warto pamiętać, że inaczej prezentują się koszty prostego remontu, natomiast z innymi będziemy mieć do czynienia w przypadku remontu generalnego. Prezentujemy wszystkie warte uwagi aspekty. 

Remont domu – co wchodzi w jego zakres?

Remont domu zgodnie z obowiązującymi zapisami prawa budowlanego dotyczy wszelkich działań związanych z przywróceniem obiektu do odpowiedniego stanu. Oprócz typowych prac dotyczących wymiany podłóg, gładzenia i malowania ścian czy wymiany instalacji mogą obejmować również wymianę okien, drzwi czy dachu, termomodernizację i wiele innych. W zależności od zakresu prac remontowych ich ceny będą odpowiednio rosnąć, wydłużać będzie się również czas remontu. 

Ile trwa remont domu?

Remont domu w zależności od jego zakresu wymaga odpowiedniej dozy czasu. Wpływ na termin wykonania ma między innymi metraż domu i jego stan wyjściowy, zastosowane materiały czy kwestie związane z wykończeniem i umeblowaniem wnętrz. Dlatego też w tym przypadku kluczowe jest odpowiednie zaplanowanie prac oraz wybór właściwej ekipy remontowej. 

Na ogół minimalny czas konieczny do wykonania remontu domu wynosi od około jednego do półtora miesiąca. W zakres tych działań wchodzą jednak tylko podstawowe usługi takie jak wymiana podłóg, odnowienie ścian czy wymiana elementów instalacji. Dlatego też, jeśli zależy nam na wykonaniu zdecydowanie bardziej skomplikowanych prac remontowych, konieczne będzie poświęcenie większej ilości czasu – od dwóch miesięcy, w niektórych przypadkach nawet do pół roku. Tak często jest w przypadku remontu domu ze stanu deweloperskiego z uwagi na konieczność wykonania wielu prac w zasadzie „od zera”. 

Warto pamiętać, że na ogólny czas remontu wpływają również inne czynniki, poprzez które prace te mogą się wydłużać i opóźniać. Jest to między innymi wybór odpowiedniej ekipy remontowej oraz tempo jej pracy, dostępność do wybranych materiałów wykończeniowych i inne. Na ogół nie mamy na nie wpływu, dlatego też warto znaleźć sprawdzoną firmę remontową, która zrealizuje powierzone jej działania w sposób sprawny i terminowy. 

Projekt techniczny domu

Ile kosztuje remont domu?

Remont domu w każdym przypadku wymaga określenia potencjalnego budżetu, w zależności od kosztów prac wykonawców, cen materiałów oraz innych czynników. W tym miejscu pomocne może być wykorzystanie kalkulatorów budowlanych, które będą nieocenione podczas wyliczeń spodziewanych kosztów wszystkich działań. W ten sposób będzie możliwe łatwe oszacowanie cen wykonania podłóg, instalacji, odświeżenia ścian na podstawie metrażu domu, w oparciu o potrzeby konkretnych wnętrz. Uwzględniając funkcję pomieszczeń, możemy indywidualnie określić koszty dodatkowe, związane między innymi z koniecznością zakupu armatury czy mebli kuchennych.

Na ogół średni koszt remontu w średnim i wysokim standardzie wynosi od około 1000 zł/m2 do 4500 zł/m2. Wszelkie te kwestie zależą między innymi od lokalizacji domu i kosztów rynkowych, stanu obiektu i zakresu prac oraz stawek wykonawców. Nie zawsze w koszty te uwzględniane są ceny wyposażenia, dlatego też widoczna jest tutaj tak duża rozpiętość. 

Jak znaleźć dobrą firmę remontową?

Przy określaniu ofert firm remontowych nie warto szukać najtańszych pozycji, ponieważ często mogą one nie iść w parze z jakością. Remont domu to bardzo ważne zadanie, które należy wykonać zawsze w sposób kompleksowy i niezwykle staranny. Wszelkie niedociągnięcia i błędy będą widoczne oraz wpłyną na komfort przebywania w pomieszczeniach. Podczas poszukiwań właściwej firmy warto wykonać wstępny kosztorys remontu, który będzie punktem odniesienia po uzyskaniu faktycznych kosztów i cen. Na tej podstawie można wybrać najlepsze rozwiązania, które pozwolą uzyskać pożądane rezultaty bez utraty jakości wykonania i wykończenia.

Remont domu w dowolnym standardzie 

Remont domu to nierzadko czasochłonny proces. Inaczej prezentuje się on w przypadku starych domów, a zupełnie odmiennie w nowo postawionych obiektach. Od tych kwestii również mogą zależeć ich potencjalne koszty oraz czas. Cenniki usług w firmach remontowych mocno różnią się pomiędzy sobą, dlatego też warto zorientować się indywidualnie w ofertach tak, aby móc wybrać najkorzystniejszą z nich. Punktem odniesienia powinny być również poprzednie realizacje wykonawców, które pozwolą nam oszacować możliwe rezultaty działań. Jest to swoista wizytówka firm, na której wzorują swoje działania.