Wybór mieszkania od dewelopera to bardzo ważny, życiowy krok, który często wiąże się z bardzo dużym wydatkiem i oczekiwaniami. Późniejsze urządzenie nowego mieszkania dostarcza zarówno wiele radości jak i stresu. Wiele zależy tutaj od wybranego metrażu mieszkania, jego rozkładu, a także możliwości aranżacyjnych. Nowoczesne mieszkania budowane są na podstawie projektów doświadczonych architektów, którzy dbają o stworzenie przestronnej i przyjaznej przestrzeni. Niekiedy jednak zdarza się, że chcemy wprowadzić znaczące zmiany w aranżacji, które z własnego punktu widzenia będą znacznie lepsze w naszym, konkretnym przypadku. Oczywiście deweloperzy dopuszczają możliwość wprowadzania zmian, jednak pod pewnymi warunkami. Co więc można zmienić w nowym mieszkaniu, i kiedy należy to zgłosić?
Jakie zmiany można wprowadzić?
Podstawowymi zmianami są te dotyczące układu funkcjonalnego, czyli ilości, metrażu, przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. Po określeniu przeznaczenia i wielkości konkretnych pomieszczeń może okazać się, że będą potrzebne przeróbki w instalacji np. hydraulicznej, jeśli np. z jednej dużej łazienki chcemy zrobić łazienkę z pralnią i podzielić pomieszczenie. Wówczas przeróbki instalacji będą konieczne. Zmiany mogą być jednak znacznie bardziej delikatne i dotyczyć np. zaprojektowania większej ilości gniazdek elektrycznych we wskazanych miejscach.
Zmienić można naprawdę wiele np.:
- układ ścian i tym samym metraż poszczególnych pomieszczeń,
- przebudować instalację elektryczną, hydrauliczną i gazową,
- ingerować w piony wentylacyjne,
- dołożyć gniazdka i włączniki,
- wykonać dodatkowe przyłącze wody ciepłej/zimnej,
- przesuwać drzwi wewnętrzne,
- zmienić model grzejników.
Wszystkie zmiany muszą być zgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz zaakceptowane przez dział projektowo-techniczny.
Czytaj także: Jak profesjonalnie pomalować ściany
Kiedy jest czas na zmiany?
Zmiany dobrze jest zgłosić jak najwcześniej. Szacuje się, że najlepiej jest to zrobić do 6 miesięcy od rozpoczęcia budowy. Formalności chwilę potrwają, więc warto pilnować tych terminów.
Zmiany w projekcie wiążą się zwykle ze zwiększonymi kosztami niż ma to miejsce w przypadku akceptacji gotowego projektu. Nie jest zwykle wymagana opłata za zmiany takie jak przesunięcie ścian (nie zmieniając jej ogólnej ilości) lub dołożenie kilka gniazdek elektrycznych czy włączników. Wiele zależy tutaj jednak od ustaleń z deweloperem i zakresem zmian.
Wszystkie proponowane zmiany zostaną naniesione na projekt mieszkania, wycenione i zawarte we wcześniej podpisanej umowie.
Należy mieć świadomość, że niektóre zmiany mogą nie być możliwe do wprowadzenia jak np. przesuwanie ścian nośnych, przeniesienie grzejników lub zmiana położenia toalety czy brodzika od prysznica. Ważne jest bowiem bezpieczeństwo budynku, jego lokatorów i poszanowanie dla przepisów prawnych.
Czytaj także: Ile kosztuje remont mieszkania