Ile kosztuje remont mieszkania?

Remont mieszkania to nie tylko pracochłonne zajęcie, ale także generujące spore koszty i zajmujące wiele czasu. Prace można prowadzić na dwa sposoby, z jednej strony samemu zamawiać i wybierać wszystkie materiały, z drugiej zaś zdać się na opinię fachowca lub wynająć firmę remontową, która zajmie się remontem od A do Z. Koszty remontu zależą od wielu czynników wśród których znajduje się zakres prac, lokalizacja mieszkania, wiek budynku, fakt czy posiada windę czy też nie, a także czas w którym zaplanujemy remont, powierzchnia lokum i wiele innych. A ile średnio będzie nas kosztował remont mieszkania?

Remont mieszkania – zakres prac

Przede wszystkim warto najpierw dokładnie określić powierzchnię mieszkania i wszystkich składowych pomieszczeń, ponieważ inne koszty generuje remont łazienki (zbicie i położenie nowej glazury) niż np. odświeżenie ścian w sypialni. W zakres naszego remontu może wchodzić renowacja podłóg, ścian i sufitów oraz sprawdzenie instalacji i wymiana mebli oraz sanitariatów. Można oczywiście wykonać remont bez kupowania nowych mebli, jednak wówczas należy liczyć się z tym, że efekt nie będzie tak widowiskowy, jak w przypadku wymiany mebli na nowe.

Jeśli szykujemy mieszkanie pod sprzedaż czy na własny użytek to czasami warto zainwestować nieco więcej, aby finalnie osiągnąć lepszą cenę sprzedaży lub pomieszkać dłużej bez konieczności kolejnego remontu mieszkania. W przypadku mieszkań na wynajem dobrze jest co jakiś czas odświeżyć mieszkanie, a remont kapitalny przeprowadzić jedynie wtedy, gdy jest to niezbędne. Zatem na początku tworzenia planu budżetowego warto rozpisać sobie metraż z podziałem na pomieszczenia i zakresem prac, które będą niezbędne w każdym pomieszczeniu.

mieszkanie po remoncie

Remont mieszkana a koszty materiałów i robocizny

Remont mieszkania to składowa kosztu ceny materiałów jak i robocizny. Często koszty pracy fachowca mogą przewyższyć koszty materiałów i nie należy się temu dziwić – fachowców jest coraz mniej, dlatego mogą windować stawki. Koszt remontu średniej wielkości łazienki typowej dla bloku, o powierzchni 4-5 m2, może wynieść ok 10 000 zł, przy wykorzystaniu materiałów i robocizny w uśrednionej cenie.

Remont kuchni jest bardzo podobny do prac w łazience i przy kuchni o wymiarach 10m2 wyniesie ok 20 000 (robocizna + materiał). Zakładając przy tym wymianę AGD na sprzęt przeciętnej jakości. W zakres prac w kuchni wchodzą m. in. skucie starych płytek na podłodze i ścianach oraz położenie nowych, malowanie części ścian farbą, sprawdzenie i poprawienie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, nowe oświetlenie, nowe meble kuchenne, wyłączając szafki, których ceny są bardzo zróżnicowane.

Następnie remont pokoju dziennego i dwóch sypialni obejmuje położenie paneli i litewek, pomalowanie ścian i sufitu, montaż oświetlenia. Za remont powierzchni wynoszącej ok. 30m2 zapłacimy kolejne 7 000 zł. Pozostał jeszcze przedpokój w którym należy wymienić podłogi, pomalować ściany i dodać elementy takie jak lustro czy szafka na buty – koszt robocizny z materiałem bez mebli to ok. 2 000 zł. Można więc szacować, że koszt remontu mieszkania o powierzchni 60 m2 nie wliczając w to mebli wyniesie ok. 40 000 zł.